Barcelona vyfúkla Realu záložníka Gomesa, tvár ‘nového Portugalska’

Vyložene znenazdajky Barcelona včera neskoro večer informovala o dohode na prestupe Andrého Gomesa z Valencie. Podľa informácií Caden COPE ešte v pol jedenástej 22-ročný Portugalčan mieril do Realu Madrid, aby za tridsať minút bolo všetko zase úplne inak. Čerstvý majster Európy vraj Kataláncov môže vyjsť až na 55 miliónov eur, päťročný kontrakt podpíše po víkende…

Ponuky Barcelony a Realu Madrid boli podľa všetkého zhruba rovnakého charakteru, takže o transferu do katalánskej metropoly rozhodol sám hráč.Predtým sa aj vzhľadom na Gomesová zástupcovia a osobe Josého Mourinha špekulovalo aj o záujme Manchestru United, ten však najskôr nikdy nebol konkrétny.

To Barça takto sa známym superagent Jorgem Mendesom úspešne jedná prvýkrát od dávneho roku 2003, kedy ešte bývalý prezident Juan Laporta zdarne doťahoval príchod mexického zadáka ráfy Márqueza.

Onedlho 23-ročný André Gomes v Katalánsku načnete už svoju tretiu sezónu v španielskej La Lige a sám zrejme bude chcieť nadviazať predovšetkým na svoj premiérový ročník, kedy vo Valencii ešte technicky hosťoval z Benficy.

Predvlani na jeseň Gomes do Primera División vtrhol ako uragán a hneď v septembri si povedal o nomináciu do oficiálneho tímu mesiaca.To prvé časť uplynulej sezóny už šikovnému stredopoliarovi zmarilo skoršie svalové zranenie, ktoré si vyžiadalo aj operáciu a celkom päť mesiacov maródovanie, vrátane celej letnej prípravy.

Aj preto Los Che vôbec netrafili vstup do minulého ročníka. André Gomes bol schopný si prvýkrát odbiť celých 90 minút ligového zápasu ešte len 25. októbra a zhruba za mesiac sa potom Valencia lúčila s predtým chváleným koučom NUNE Esprit.

Pod vedením Garyho Nevilla následne nestrádal iba nekonzistentné André Gomes, ale i celý tím. Tak ako tak sa odchovanec Benficy zvládal čas od času vytiahnuť s rozdielovým výkonom a predviedol sa hlavne v oboch dueloch s Realom Madrid.V januári sa komplexným výkonom čítajúcim päť obranných zákrokov a jednu asistenciu zasadil o ukončení 22zápasové víťazné série Bieleho baletu.

Tento rok na jar sa Gomes všeobecne znovu našiel a kvalitné výkony už začal podávať relatívne pravidelne. Vo veľkom štýle potom vstúpil aj do nedávneho Eura, keď proti Islandu výborne načasovaným prienikom po pravej strane zariadil jediný gól svojho tímu.Pre zvyšok turnaja už bohužiaľ Gomesa výrazne poznačili pretrvávajúce zdravotné problémy…

André Gomes, ideálne zástupca novej portugalskej liahne

Ako naznačilo už minuloročné Euro do 21 rokov, a do značnej miery potvrdilo aj to tohtoročné dospelácke, Portugalsko disponuje zaujímavým vrhom mladých hráčov, ktorí v súčasnosti vstupujú do kritickej fázy rozvoja.

Krajný bek Raphael Guerreiro, João Mário a nakoniec aj mladšie Renato Sanches spolu s Andrém Gomes spája veľká ochota hrať s balónom, kombinovať po zemi a operovať na obrovskom priestore.Predovšetkým s druhým menovaným Gomes zdieľa ohromnú adaptabilitu, čo sa herný úloha týka (obaja na Eure preskakovali z jedného krídla na druhé a vplyv vykazovali aj uprostred poľa), ale tiež parádnu drajv z hĺbky poľa.

André Gomes sa nejspíš do Katalánska presúva ako zamýšľaný nástupca Andrésa Iniestu, ale vzhľadom k jeho veľkej všestrannosti sa nakoniec všetko môže vyvrbit celkom inak. V tomto smere rodákovi zo samého juhu Portugalska nesmierne prospeli dva roky strávené pod vedením notoricky náročného Jorgeho Jesusa.

Vlasatý kouč síce mladíka nevyužíval príliš často, zato však všade možne po hracej ploche.André Gomes si svoje odviedol v oboch stredových polohách v Jesusová preferované formácii 4-4-2 (či skôr 4-2-4), okrem toho bol ale využitý aj čoby disciplinovaný štít v systéme 4-2-3-1 alebo menej zviazaný záložník v rozostavenie 4-3-3.

v jednom z rozhovorov pre denník a Bola tesne po prestupe do Valencie André Gomes dodatočne ďakoval Jorgemu Jesus konkrétne za zdokonalenie jeho defenzívne hry, a práve v tejto oblasti sa zrejme za posledný dobu posunul zo všetkého najviac.Postupom času sa Gomes zdarne učia využívať svoju vysokú postavu a jeho pracovitosť i taktická inteligencie Portugalcom prišla zvlášť vhod proti Chorvátsku, kedy sa opora Valencia ako kliešť držala žiadnu náhodou prvýkrát na turnaji dosiahol značný utlmeného Ivan Perišić.

Napriek tomu práve v defenzívne hre stále môžeme vidieť najväčšie rezervy inak komplexného záložníka. Portugalský dlháň s výškou 188 centimetrov už zrejme nikdy nebude mať závratný štart na balón, čo sa občas prejavuje pri stratách lopty, respektíve následnom nestíhání smerom dozadu.Aj preto je André Gomes trochu náchylný k faulom – v uplynulej sezóne ich spáchal viac než ktokoľvek z jeho spoluhráčov (61) a naprieč všetkými súťažami si vyslúžil alarmujúcich štrnásť žltých napomenutie.

Andrému Gomes sa zrejme dá vyčítať aj menšie produktivita, tá sa však rozhodne nevylučuje s jeho často enormným vplyvom na efektivitu ofenzívneho počínanie svojho tímu. Bývalý člen akadémie Porta je navýsosť schopným dribléri, ktorý sa ale zároveň vyžíva aj v rýchlych narážečkách a kombinačné hre všeobecne.André Gomes sa zásadne neschováva, naopak si neúnavne hľadá voľné pozície aj v tých najtesnejších uličkách, čím trochu pripomína niekdajšieho stredopoliara Chelsea a donedávna oporu Atlética Madrid, Tiaga Mendesa.

Jedným dôležitým faktorom, ktorý z Gomesa v pohybe s balónom činí takého posla skazy pre súperovej obrany, je jeho takmer dokonale vybrúsená obounohost.André Gomes je vo svojom manévrovanie de facto neobmedzený, rovnako obratne sa dokáže vrtnout doľava aj doprava, a preto sa javí tak nevyspytateľný. Člen oficiálneho all-stars tímu Európskej ligy 2013/14 zároveň čerpá z bezodnej studnice sebavedomie, ktorá ho na druhú stranu občas zráža v otázke distribúcie balóne, kedy nezriedka siaha ku zbytočne ambicióznym diagonálam.

Na každý pád, pre svoju úžasnú VERSATILITY sa André Gomes pokojne dá považovať za stelesnenie moderného box-to-box stredopoliara, rovnako ako ideálneho reprezentanta nového ‘bezkřídlého’ Seleçãa. Bezmála 60 miliónov eur sa síce môže zdať přestřelených, ale Barcelona skutočne má k takej investícii svoje pádne dôvody…