Ceferino kritizoval navýšenie miest v Lige majstrov pre elitnej ligy

Kandidát na predsedu UEFA Aleksandar Ceferino skritizoval garantovanie 16 miest v Lige majstrov pre kluby zo štyroch najsilnejších líg. Vadí mu najmä to, že išlo o tajnú dohodu, o ktorej sa nedebatovalo.

“Problémom je, že sme nevedeli, že sa k niečomu takému schyľuje. To už sa nesmie stať. Netrápi to len ma, ale všetkých 55 národných asociácií, “ povedal Ceferino v rozhovore pre agentúru AP.

Výkonný výbor UEFA po poslednom rokovaní oznámil, že pre roky 2018 až 2021 budú mať štyri najsilnejší ligy (momentálne španielska , anglická, nemecká a talianska) zaručené 16 miest v základných skupinách Ligy majstrov oproti doterajším jedenástich. UEFA tým reagovala na hrozbu veľkoklubov, že si založí vlastnú súťaž.Zatiaľ však nie je jasné, čo to znamená pre ostatné ligy, pretože podrobný postupový kľúč sa ešte len pripravuje.

“Bolo to zle prezentované. Nikto nevie, o čo vlastne ide. Skupina ľudí niečo rozhodla bez komunikácie s ostatnými, a preto sú teraz kluby a asociácie naštvané, “ povedal štyridsaťosemročný slovinský právnik.

Podľa neho je ideálnym modelom súčasný systém, kedy aj tímy z elitných líg musí do Ligy majstrov prejsť cez 4 . predkolo.

Práve problém okolo Ligy majstrov robí z Ceferino favorita stredajšie voľby predsedu UEFA. Aj druhý kandidát Michael van Praag síce rozhodnutie kritizoval, ale ako bývalý šéf Ajaxu má bližšie k veľkoklubom než Ceferino.Slovinsko doteraz malo len dvakrát svojho zástupcu v Lige majstrov, a to Maribor.

“Super liga pre mňa nepripadá do úvahy. Urobím všetko pre to, aby nevznikla. Som si istý, že kluby nechcú opustiť súťaže UEFA. Bolo by nudné hrať uzavretú ligu a navyše by to znamenalo vojnu s UEFA, “ vyhlásil Ceferino. “Teraz kluby zatlačili, pretože UEFA bola bez vodcu (po májovom odstúpenie prezidenta Michela Platiniho). Zároveň si však uvedomujem, že veľkokluby sú pre nás dôležité, pretože prinášajú veľké peniaze. Musíme si s nimi sadnúť a diskutovať o budúcnosti,” dodal.

Šéf slovinskej asociácie verí, že stredajší voľbu vyhrá. Podľa svojho vyhlásenia má prisľúbenú podporu minimálne 32 z 55 asociácií.Ak sa tak stane, chce UEFA premeniť v transparentnejšie organizácii podobne, ako sa to teraz deje vo FIFA.

“UEFA nie je vnútorne narušená, verejná mienka je horšie, než si UEFA zaslúži. Musíme pracovať na transparentnosti. Musíme zaviesť limity na obdobie vo funkcii, pretože nejde, aby niekto robil jednu funkciu 20 rokov, “ naznačil plánované zmeny.