György Sárosi – Láska zvaná Ferencváros

Maďarský futbal dal svetu mnoho velikánov. Jedným z nich bol celkom iste György Sárosi. Veľmi univerzálny hráč, ktorý patril k symbolom Maďarska pred vojnou, zasvätil celú svoju hráčsku kariéru jedinému klubu.

György Sárosi zažil najväčšiu vlnu úspechov v 30. rokoch, kedy ho hneď trojica športových denníkov zaradila do najlepšej jedenástky Európy.

Čo o to, niečo podobné nebolo vďaka schopnostiam maďarského hráča ničím zvláštnym. Kuriózne ale bolo to, že každý z troch denníkov Sárosiho zaradil v zostave na iné miesto! Pre porovnanie, predstavte si, že by tri rôzne denníky zaradili treba Cristiana Ronalda na pozície hrotového útočníka, stredného záložníka a dokonca stopéra.Presne to sa stalo Sárosimu.

Kam s ním?

Taliansky denník La Gazzetta dello Sport ho zaradil na pozíciu stopéra, nemecký Kicker ho posunul do stredovej línie a francúzsky denník L’Auto videl Sárosiho ako typického útočníka. To dostatočne vystihuje povesť, ktorú si Sárosi za roky vytvoril. Poklonu mu za to vystrúhal aj taká legenda, akou bol Talian Silvio Piola. Hráč, ktorý proti Saros nastupoval ako sok v drese Talianska a Lazia, vyhlásil: “Bolo to neuveriteľné. Jeden zápas nastúpil ako obranca, v ďalšom bol niekde v strede a v treťom zápase strieľal góly ako útočník. To už samo o sebe niečo znamená. “

” Keď som na súpiske súpera nenašiel jeho meno v obrane, veľa sa mi uľavilo.Vedel som ale, že keď nastúpi vpredu, bude Ferencváros ešte nebezpečnejšie. Keď útočil, tak jeho tím vždy strelil oveľa viac gólov. Niekedy ani to, že sme dali veľa gólov, nič neznamenalo. Vo finále pohára Mitropa v roku 1937 som strelil štyri góly a hovoril si, že máme vyhrané. Ale Sárosi dal gólov šesť a my prehrali, “ spomínal Piola.

Keď vás chvália osobnosť formátu Piola, to už musíte niečo vedieť. A Sárosi toho vedel veľa, pretože jeho talent sa neobmedzoval len na šport, hoci v ňom vynikal. Nechýbalo veľa, aby sa Sárosi venoval niečomu inému.

Rodák z Budapešti, ktorý uzrel svetlo sveta 5. augusta 1912, má v rodnom liste uvedené priezvisko Stefanicsics.To sa mu ale zdalo málo “maďarskej”, takže zvolil priezvisko, pod ktorým ho poznajú futbaloví nadšenci skôr. Všetko ale mohlo byť inak. Miesto Sárosiho – futbalistami mohli študenti práv v odborných publikáciách čítať o Stefanicsicsovi – právnikovi.

Zvedavý a inteligentný mladík ležal v knižkách, zaujímalo ho právo a narodiť sa o pár rokov neskôr, nepochybne by voľné chvíle trávil u Wellesova Občana Kanea. Futbal síce hrával a od pätnástich rokov nastupoval za mládežnícke tímy Ferencvaros, ale keď si ho chcel tento gigant poistiť prvý profesionálny zmluvou, Sárosi odmietol. Mal iné plány. “Vždy som chcel byť právnikom,” spomína. “Futbal som bral ako niečo, čo sa hrá pre zábavu, keď máte voľno.Ale nikdy by ma nenapadlo živiť sa ním. “

Čo teda Sárosiho prinútilo zmeniť svoje plány a porotu v súdnej miestnosti vymeniť za zaplnená hľadisko? Bol to jeho otec, ktorý sa sám ťažko uživil ako krajčír . “Môj otec mi povedal, že touto dobou prichádza veľa ľudí o prácu, namáhajú tí sa za obživou. A ak mám možnosť robiť niečo tak krásneho a som v tom dobrý, nemal by som túto šancu premárniť. “

A tak sa čerstvo osemnásťročný György rozhodol obuť opäť kopačky a skúsiť šťastie. Celoživotné láska sa zrodila . Na konci sezóny 1930/1931 debutoval v úlohe stopéra, ale stále ho to ťahalo dopredu. Občas nastupoval ako krídlo, inokedy ako typický hrot.

Na vrchole

< p> Nasledujúce sezóna patrila medzi najúspešnejšie v histórii klubu.Ferencváros si došiel pre ligový titul spôsobom, ktorý udivoval – vyhral všetkých 22 zápasov! Jednou z hviezd bol práve mladý univerzál. Elitná maďarský klub vyhral v ďalšej sezóne domáci pohár a na jeho finále spomínali pamätníci ešte veľmi dlho potom. Z vtedajšieho majstra, ktorým bol Úpjest, si nič nerobil a vyhral zdrvujúcim výsledkom 11: 1! Sám Sárosi strelil hetrik a k tomu ešte štyri góly pripravil.

Reprezentačný dres navliekol prvýkrát v máji 1931 a čakali sa od neho veľké veci. Mal pomáhať predovšetkým v útoku. Lenže Sárosimu zvlhol strelecký prach a on sa stále nemohol dostať do ideálnej formy. Na prvý reprezentačný gól, hoci nastupoval väčšinou v útoku, čakal dlhých pätnásť zápasov.Verejnosť už začínala byť trochu nervózny, ale Sárosiho zachránil zápas proti Švédsku v lete roku 1933. Tam strelil prvý gól, pomyselná hradba povolila a Sárosi si formu z klubovej úrovne konečne preniesol aj do reprezentácie.

O rok neskôr sa konali majstrovstvá sveta v Taliansku a Sárosi na ňom mal preukázať svoje kvality. Do prvého zápasu proti Egyptu síce nenastúpil, ale ďalšie stretnutia už nevynechal. Vo štvrťfinále proti Rakúsku síce skóroval, keď premenil pokutový kop, ale ani táto jeho bránka nakoniec nestačila na postup. V tom istom roku vyhral s Ferencvárosom ďalšie ligový titul a o rok neskôr znovu pohár.

Po individuálnej stránke sa Sárosimu veľa vydarila sezóna 1935/1936, kedy sa stal najlepším strelcom.Do sietí súperov nastrieľal 36 gólov, čo činí priemer 1,5 gólov na zápas. V týchto rokoch prežíval svoje strelecké šťastie naplno, pretože osem sezón po sebe nastrieľal viac ako 22 gólov v ročníku!

Pláničkova nočná mora

Ferencváros mal vtedy zvuk aj v Európe. Vďačil za to najmä pohára Mitropa, ktorý v roku 1937 vyhral. Vo finále, ktoré sa vtedy hralo na dve kolá, sa maďarský celok postavil proti rímskemu Laziu. Hlavným hrdinom veľkolepé divadla bol práve univerzál György, ktorý skóroval trikrát a značne tak pomohol svojmu tímu ku konečnému víťazstvu v pomere 9: 6. Možno ten najpôsobivejšie zápas si ale Sárosi nechal až do Stredoeurópskeho pohára. Jeho konkurentom bolo Československo.

Dňa 19.septembra 1937 sa Sárosi postavil jednému z najlepších gólmanov vtedajšej futbale – Františku Plánička. Sárosi sa ale nevystrašila a dovolil si nevídaný kúsok – Plánička nastrieľal sedem gólov a nutnú mierou prispel k celkovej výhre 8: 3! Zhoršujúca sa politická situácia však znamenala koniec turnaja.

Maďarsko na čele s univerzálnym Sárosim mohlo šampionát aspoň brať ako prípravu na majstrovstvá sveta vo Francúzsku. Sárosi viedol svoj celok čoby kapitán a bol odhodlaný skončiť na lepšom mieste ako na poslednom MS. Na svojho kapitána sa Maďari mohli spoľahnúť, pretože sa stal jediným hráčom, ktorý sa trafil v každom zápase.Vo finále však nestačili na hviezdnu Taliansku, ktorá vyhrala 4: 2.

V roku 1938 sa Sárosi dočkal tretieho titulu a úspešná leta pokračovala aj počas vojny. V čase, keď bol futbal jednou z mála pozitívnych vecí, Ferencváros vyhral tri po sebe idúce sezóny. Sárosi zostal veľmi dôležitým a ceneným hráčom až do roku 1948, kedy sa vo veku 36 rokov rozhodol ukončiť hráčsku kariéru.

Za dlhých osemnásť rokov nastrieľal neuveriteľných 639 ligových gólov za 633 zápasov. Sárosi nezabudol na “zadné vrátka” a pri hraní sa venoval aj štúdiu práv. Nakoniec získal vysokoškolský diplom, aj keď sa po ukončení profesionálnej hráčskej kariéry živil ako tréner.

Zemou zasľúbenú sa pre neho stalo Taliansko.Prvé skúsenosti čoby trénera získaval v Bari, aby sa následne cez Lucchese presunul až do Turína. S tamojším Juventusom získal ligový titul hneď vo svojej prvej sezóne. Za následné dva roky vyhral Juventus viac ako 60% zápasov.

Po angažmán v Janove, kde sa staral o mladých hráčov a skauting, sa stal trénerom Brescie, AS Rím alebo Bologne. Potom odišiel do ústrania a zvyšok svojich pokojných dní strávil v Janove. Tam tiež v júni 1993, len päť dní pred svojím mladším bratom Belom, zomrel.