Hrozí Bundeslige vymretie posledného dinosaura?

Na dno bundesligovej tabuľky prepadol starý dinosaurus – ako sa niekedy v Nemecku hovorí – trápiaci sa Hamburg. Klub, ktorý mal konečne v tejto sezóne vystúpiť z temných mrákot. Zatiaľ sa tak nedeje a či to pre celok zo severu Nemecka nedopadne najhoršie v bundesligovej histórii, si zaspekuluje komentátor Eurosportu Radoslav Vagaský.

Bundesliga už niekoľko týždňov žije historickým vstupom nováčika z Lipska medzi elitu. Spoločne s Hoffenheimom, ďalším klubom, ktorý ešte pred dvadsiatimi rokmi snáď ani o prvej lige nesníval, ešte nenašli premožiteľa. Navyše, nezdá sa, že by ich futbal bol len výsledkom eufórie. Obaja na ihrisku pôsobí, že z taktického hľadiska presne vedia, čo chcú hrať, a tiež, že chcú baviť divákov rýchlu kombinačný a efektné, avšak aj efektívne hrou.A nielen divákov, ale aj seba.

Úplne opačne je na tom klub z Hamburgu. Úvodných dvanásť zápasov bez výhry. Na konte štyri body. Bilancia, pre ktorú sa naposledy vysmievali preslávené Tasmania Berlín, ktorá podobné trápenie po dvanástich kolách zavŕšila v sezóne 1965/66 najhoršom výsledkom v dejinách Bundesligy. Nazbierala iba 10 bodov a sezónu zakončila desivým skóre 15: 108. HSV bol pred víkendom jediný profesionálny klub v Nemecku, u ktorého hrozilo, že skôr príde Mikuláš než prvá ligové víťazstvo. (Pre poriadok – nemecký futbal je profesionálny po tretej ligu.Od štvrtých líg, ktorých je päť, je profesionalita tímov dobrovoľná.) Len štyri kluby čakali na úvodný výhru sezóny v histórii dlhšie ako súčasný Hamburg. (Mnohí si iste spomenú na ročník 2013/14 a rekordmana v tomto smere 1. FC Norimberg, ktorý prvýkrát zvíťazil až v úvodnom jarnom, teda 18. kole. V predchádzajúcich sedemnástich zápasoch však uhral aspoň jedenásť remíz.) Môžeme očakávať ďalšie prepadák v dejinách najvyššej nemeckej ligy? Stratí od nasledujúcej sezóny HSV prestíž jediného klubu, ktorý odohral všetky bundesligovej sezóny?

Nemôže byť pochýb, že klub nefunguje dobre. Management ako by nemal danej jasné úlohy a právomoci, čo má za následok, že nikto nezodpovedá za nič, všetci môžu za všetko, ale nikto nie je vinný.Už len príbehy týkajúce sa dlhoročného (ne) vyriešenie dlhov klubu alebo aktuálne až groteskního hľadanie nového športového riaditeľa, značí, že klub potrebuje zmenu k lepšiemu a stabilizovať predovšetkým v riadiacich funkciách.

Som však presvedčený, že Hamburg z Bundesligy v tejto sezóne nezostúpi. Trináste kolo prinieslo pre prístavné celok prvý trojbodový zápas. HSV už nie je posledný. Čisto z futbalového hľadiska ide Hamburg predsa len hore.Iste, Darmstadt zrejme nebude prísnym meradlom, ale Hamburští posledné tri zápasy neprehrali a nazbierali 5 bodov, súperom v posledných štyroch zápasoch dali vždy 2 góly (pritom v predchádzajúcich deviatich skórovali dvakrát dohromady) a predovšetkým, pred dvoma týždňami boli na ihrisku vyrovnaným partnerom momentálne lehkonohému Hoffenheimu. Vzhľadom k ďalším výsledkom a výkonom (remíza s Brémami a výhra v Darmstadte) som presvedčený, že priebeh zápasu u jedného z zabitých celkov ligy nebol náhodou.Aj v nedeľu v Darmstadte nielen, že HSV domáci tím nepustil do vyloženej šance, sám po väčšinu zápasu držal opraty duelu vo vlastných rukách.

Zdá sa, že nový tréner Markus Gisdol, hoci sa od neho očakávala okamžitá medicína, predsa len po čase našiel recept na súlad troch ofenzívnych hviezd. Lewisa Holtbyho vytiahol na podhrot, odkiaľ opäť zbiera asistencie, Nicolai Müller je z krídla znovu nebezpečný (2 + 2 v posledných štyroch zápasoch, nech je toho dôkazom) a často nevyrovnaný Srb a drahá predsezónne posila Filip kostice vyčíňa na ľavom krídle a posiela nespočet nebezpečných centrov do súperovej šestnástky.K tejto trojke veľkých mien Gisdol postavil na hrot mladého rakúskeho ofenzívneho záložníka Michaela Gregoritsche, ktorý v sebe objavuje nové možnosti a plne využíva svoju výšku, výbornú techniku ​​a strelu. Ostatne, vizitka z posledných dvoch zápasov (3 góly) necháva za seba hovoriť sama. Za zmienku stojí ešte ďalší odvážny krok nového kouča Hamburgu, a to stavanie krajných obrancov Gotoku Sakaie a Matthiasa Ostrzolka (ten v nedeľu vo svojom 133. zápase v prvej lige zaznamenal premiérovú trefu) na pozíciu stredných záložníkov. A zvlášť nový japonský kapitán HSV je na tejto pozícii prekvapivo skvelý.

Od nasledujúcej sezóny vstúpi do platnosti nová zmluva o televíznych právach.Nemecký futbal neupiera právo vstupovať do futbalového diania novým klubom, ktoré naplnia regule zväzu, a to považujem za správne. Ale skrze nový spôsob prerozdelenia televíznych peňazí dáva najavo, že si váži tradičných klubov. Zatiaľ čo u existujúce zmluvy sú jediným kritériom výsledky z posledných piatich rokov, novo sa k nemu pridávajú ďalšie, hoci v súčte sú oproti tradičnému kritériu v menšine. A jedným z nich je aj účasť klubu v najvyššej lige za posledných dvadsať rokov.

Myslím, že kvalita kádra, ktorú Hamburg disponuje a schopnosti trénera Markusa Gisdola zaručí, že HSV bude prvoligový aj pre sezónu, od ktorej sa budú televízne peniaze rozdeľovať čiastočne aj v prospech tradície.Ak sa ale nemecký dinosaurus nenaučí loviť spôsobom, ktorý je vlastný aj mladé a svieže bundesligovej generáciu, môže sa aj z neho stať fosílie.