Nibaliho výpadok potvrdil: Astanu na Tour de France povedie “zelenáč” Aru

Stredajší prvý horská etapa na Tour de France síce nevniesol veľa svetla do otázky formy hlavných favoritov na prvenstvo, objasnila však situáciu v sledovanom tímu Astana. V bledomodrom drese kazašskej stajne odpadol a nabral veľkú stratu skúsený Vincenzo Nibali, čím špičkový Talian nevdojak potvrdil to, s čím sa v teoretickej rovine počítalo: Astanu na Tour de France za výsledkom povedie Fabio Aru, 26-ročný nováčik slávneho závodu.

< p> Na papieri tahle variant existovala už dávno. Vincenzo Nibali, tohtoročný víťaz Gira d’Italia, pôjde na Tour de France kvôli tréningu na olympiádu. Fabio Aru bude mať jeho plnú podporu, načo si v auguste svoje role v Riu vymenia.Tam bude Aru skákať tak, ako bude Nibali v talianskom drese pískať.

Nemohlo to však byť úplne isté až do stredy, kedy sa teória potvrdila v praxi na cestách vo Francúzskom stredohorí. Pochybovači stále pripomínali: v Astane, kde na seba tí najlepší tradične žiarli a Aru s Nibalim nemajú ideálne vzťahy, nikdy neviete, kto komu čo vyvedie.

“Vždy sme hovorili, že Fabio sa zameriava na celkovú klasifikáciu a my ostatní mu budeme pomáhať, “potvrdil ale sám Nibali v cieli stredajšej 5. etapy, v ktorej nečakane odpadol a nabral stratu 13:45 minúty na víťazného Grega van Avermaeta a 8:38 minút na skupinu najväčších favoritov. “Mal som zlý deň. Mohol som pravdepodobne Fabio pomoct viac tým, že by som stačil jeho tempe, ale to sa nepodarilo.Nikdy nie je ľahké absolvovať prvú horskú etapu v takom teple, aké dnes panovalo. Stále si však myslíme, že Fabio je v dobrej kondícii a že môže mať dobrú Tour, “rozprával sicílsky Žralok bez náznaku sklamanie.

Jeho osobné ambície na Tour de France na dobrej poradí sú definitívne preč. Stále ešte sa môže v horách pokúsiť vyhrať niektorú z etáp, čím na seba zase o niečo viac upozorní pred chystaným odchodom do novej bahrajnské stajne – alebo pri vyjednávaní o vyššom platu v prípade zotrvania v Astane. Oboje je stále možné.

Potom, čo v máji vyhral Giro d’Italia, si vzal desať dní kompletného voľna.Následne síce trénoval v Dolomitoch, ale už vtedy Nibali hlásil: “Na Tour pôjdem kvôli príprave na olympiádu.” O tom, koľko energie vie Giro vziať, sa ostatne nepresvedčil ako prvý jazdec v histórii cyklistiky; vlani sa Alberto Contador pokúšal o double a po Gire mal ambície vyhrať aj Tour, tam mu však chýbali sily a skončil piaty.

Aru, minuloročný víťaz Vuelty a stále ešte nová tvár Astany, tento rok práve z týchto dôvodov Giro vynechal. Na Tour dorazil s kvalitným tréningom v nohách ako jeden z čiernych koní závodu.

“Vo Vincenza mám priamo slepú vieru,” nechal sa počuť ešte pred slávnostným štartom 103. ročníka Tour de France.K prípadným tahaniciam vnútri Astany dodal: “Taliansko by mala byť hrdá na to, že má dva športovca našich kvalít.”

Teraz už presviedčanie nebude potrebné. Nibaliho výbuch hneď v prvom týždňov Tour krehká pravidlá potvrdil.Zobraziť viac: postel so smyklavkou