Pred 15 rokmi zomrel najlepší strelec histórie Bican

Legendárny futbalista Josef Bican, od ktorého úmrtia uplynie 12. decembra 15 rokov, vo svojej dobe patril medzi najlepších futbalistov sveta. Hoci sa narodil vo Viedni (25. septembra 1913) a spočiatku svojej kariéry reprezentoval Rakúsko, v roku 1937 presídlil do vlasti svojho otca a o rok neskôr získal aj české občianstvo.

Kariéru mu síce pribrzdila druhá svetová vojna a následne komunizmus, aj tak podľa Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov nastrieľala táto legenda pražskej Slavie v oficiálnych zápasoch 1468 gólov, čo je historický rekord.

najviac gólov dvanásťnásobný kráľ strelcov zaznamenal v drese pražskej Slavie, ďalší pridal vo farbách Rapidu a Austrie Viedeň a reprezentáciou Rakúska i Československa. Bican bol členom slávneho rakúskeho “wunderteamu”.Po odchode do Československa v zošívaní drese sadil od začiatku jeden gól za druhým a stal sa miláčikom fanúšikov. Slavii pomohol svojimi gólmi k zisku Stredoeurópskeho pohára aj piatich domácim titulom.

Podľa slávistických štatistikov nastúpil v zošívaní drese k 240 ligovým zápasom, v ktorých dal 417 gólov, celkovo má na svojom konte 655 ligových gólov a za Slaviu vsietil dohromady vyše tisíc gólov. Štrnásť gólov dal tiež v rakúskom národnom drese, za Československo sa vo 16 stretnutiach trafil osemnásťkrát. Dvanásťkrát sa tiež stal kráľom strelcov najvyššej súťaže, desaťkrát z toho so Slaviou.

Po vojne o Bicana prejavila záujem rad špičkových klubov na čele s Juventusom Turín, avšak Bican sa rozhodol zostať.Po komunistickom prevrate sa stal tŕňom v očiach rôznych mocipáni, spásnym krokom bol prestup do druholigových Vítkovíc. Železárny pomohol Bican k postupu do najvyššej súťaže, kde v ich drese vybojoval v roku 1950 svoju poslednú streleckú korunu. V roku 1952 prestúpil do Hradca Králové, nasledujúci rok sa vrátil do Slavie (premenovanej medzitým na Dynamo). Úplne posledný ligový gól padol z jeho kopačky v auguste 1955 do siete Iskry Liberec, posledný ligový zápas odohral v novembri toho istého roku. To mu bolo 42 rokov a bol hrajúcim trénerom.

Po ukončení kariéry nastali ťažké časy. “Buržoázne modlu” nechcel nikto zamestnať, a tak sa živil ako robotník, vodič či kŕmič v zoo. Jednou z mála radostí bolo pre Bicana rybárčenie a zápasy starej gardy Slavie.Svetlejším obdobím bolo začiatkom 70. rokov jeho pôsobenia v belgickom Tongeren, ktorý ako tréner vytiahol zo štvrtej do druhej ligy. Na svoju Slavie chodil až do neskorého veku a bol hlasným kritikom moderného poňatia futbalu. V roku 1998 po ňom bola pomenovaná planétka 10634 (Pepibican).